Zatímco bolest hlavy, únavu či stres bylinkami léčí kde kdo, když nastane problém s bolestí zubů či zánětem dásní, na bylinky se obrátí už jen málokdo. Což je ale škoda, protože existuje řada bylinek, které s nadsázkou fušují zubařům do řemesla. Svými účinky pečují o zubní hygienu, mírní záněty nebo jsou jen vhodnou prevencí. O jakých bylinkách je řeč?
I PŘESTO, ŽE BYLINKY ZUBAŘE NENAHRADÍ, MOHOU POMOCT
Nejspíš každému je jasné, že co se zubních problémů týče, nikdo nemůže pomoci lépe než dobrý dentista. Zubní kaz bylinkovou léčbou nezahojíte i kdybyste chtěli sebevíc. Také vážné záněty úst jen bylinky nevyléčí. Ovšem je řada případů, kdy příroda pomoct může. Třeba, když vás rozbolí zuby a váš lékař zrovna neordinuje. Nebo když se potýkáte s afty, zánětem dásní, nepříjemných zápachem z úst. K tomu všemu pomohou výplachy bylinkovými odvary s dezinfekčními účinky. A než si řekneme, o které bylinky jde, maličko odbočíme.
Věděli jste, že při bolestech zubu je dobré skousnout hřebíček? Hřebíček má silné antiseptické účinky. Obsahuje velké množství tříslovin, které spolu s dalšími silicemi a pryskyřicí tiší bolest a při lokálním podání přímo znecitlivuje ono místo. A právě proto je doporučené hřebíček skousnout – jeho látky znecitliví místo, ve kterém je zub zanícený a tím zmírní bolest. To je už dávno odzkoušená metoda, vyzkoušejte ji i vy!
Dalším osvědčeným tipem, jak utišit bolest zubů, je strčit si stroužek česneku do ucha, které je blíže bolavému místu. Předtím je dobré ucho promazat nějakým krémem, abyste si vnitřek ucha česnekem nespálili. Při této metodě dávejte pozor, ať stroužek česneku nestrčíte do ucha tak hluboko, že jej potom nebudete moci vytáhnout.
JAKÉ BYLINKOVÉ ODVARY A ČAJE JSOU NEJVHODNĚJŠÍ NA VYPLACHOVÁNÍ ÚST?
Ať už při zánětech dásní, při problémech s afty či při dalším poranění v ústech nebo při bolestech zubů, nic nezkazíte, když se před návštěvou zubaře spolehnete na bylinkové výplachy. Ty si udělejte z bylinek, které mají výrazné antiseptické, stahující a hojící účinky. K nim bezesporu patří šalvěj lékařská, heřmánek, svízel, levandule, dubová kůra, skořicová kůra, tymián nebo fenykl.
K péči o ústní dutinu jsou vhodné nejen bylinné výplachy, nýbrž i léčivé tinktury. Doporučit můžeme tinkturu z grapefruitových jadérek, která má výrazné antiseptické účinky nebo tinkturu z třezalky tečkované, která také působí protizánětlivě.
O ústní hygienu můžete pečovat i cíleně zaměřenými produkty na tuto oblast. Doporučit můžeme:
•Sadu tinktur – „Doplněk z bylin pro péči o hygienu v ústní dutině – k15 – Naděje”,
•čaj – „KANTAKARI – Zuby & dásně – 100g – Everest Ayurveda”,
•speciální zubní pasty – DIAMOND, SILIX nebo BALSAMIO od ENERGY.
Péče o zubní hygienu je velmi důležitá. Celkově totiž ovlivňuje naše celkové zdraví. Na první pohled se to může zdát směšné, ale i malý zánět zubu může být příčinou únavy a vyčerpanosti.
Více na https://www.cestabylin.cz/