Kolují zvěsti, že rýže, kterou si kupujete, není pravá. V jedné ze zemí Asie se našel důkaz potvrzující, že se zde v ohromném množství produkuje jeden z těchto druhů umělých rýží. Každá část vyšetřování byla zveřejněna ve zprávách, ale lidé těmto informacím nevěřili. Dávejte si proto větší pozor na to, co kupujete!

Tato umělá rýže se poprvé objevila v Číně, v zemi, kde je rýže hned po Vietnamu a Indii hlavní složkou jídelníčku. Dnes už se pěstuje i v Indonésii a Evropě, v USA zatím ne. Odběratelé si začali všímat, že i některé značkové společnosti používají umělou rýži. Umělá rýže je skoro stejná jako ta pravá a nelze jakýmkoliv způsobem rozeznat jednu od druhé. Umělá rýže ale způsobuje silné bolesti břicha.

Umělá rýže může způsobit vážné zažívací problémy a my musíme přijít na způsob, jak tomu zabránit. Tento problém by mohlo vyřešit například nejíst rýži každý den. V některých zprávách se píše, že umělá rýže v sobě obsahuje brambory a syntetické zbytky. Jiní tvrdí, že jsou v ní chemikálie. Na umělou rýži narazíte také v supermarketech, protože ani ty nedovedou pravost rýže rozlišit. Ale není tomu tak v Malajsii, kde ve velkých obchodech dodržují opravdu přísné kontroly produktů, takže najít umělou rýži je téměř nemožné. Ale spousta malých obchůdků nezajišťuje takový způsob kontroly, kde  je to největší problém.

Spousta lidí chce vědět, jak mohou rozlišit pravou rýži od umělé?

Pravdou je, že neexistuje žádný způsob, jak tyto rýže odlišit, ale můžete se rozhodnout rýži prostě nejíst. Nejlepším způsobem pro zjištění rozdílu, který můžeme vyzkoušet, je rýži uvařit. Umělá rýže si uchovává formu, ve které byla před vařením, zatímco pravá rýže se během vaření mění, bobtná. Takže pokud si naberete hrst umělé rýže do ruky, ucítíte, jak zapáchá plastem.5