Když se schválí nějaký nový zákon, mnoho lidí trne hrůzou z toho, jaké změny přinese, ne vždy jde však o špatné změny, často jde o změny pozitivní. Pokud patříte mezi subjekty, které pravidelně evidují produkci odpadu, zajisté víte, že od zákonem daného limitu musíte zpracovat roční hlášení a odeslat ho na ISPOP. Od roku 2021 se povinnost ročního hlášení řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb. Nové změny byste si rozhodně měli přečíst.

Jak je to s podáváním ročního hlášení?

Roční hlášení za odpady mělo už dlouhou dobu dáno limit u odpadů, který byl 100 tun u běžného odpadu a 100 kilogramů u nebezpečného odpadu. Tento limit se společně s novým zákonem posunul. Zatímco u běžného odpadu se nic nezměnilo, u nebezpečného se limit zvýšil na 600 kilogramů. Co to znamená? Znamená to, že pokud produkujete pod limit, nemusíte už roční hlášení dělat. Neradujte se předčasně, průběžná evidence odpadu se vás týká stále, jak jinak byste mohli dokázat, že se do limitu vejdete.

Změnil se i šibeniční termín pro podání ročního hlášení. Víte, do kdy je potřeba podat roční hlášení o produkci odpadů 2021? Dříve byl termín jen do 15.2. a nově je to až do konce února. Více času, to zajisté potěší každého.

Nejlepší by bylo roční hlášení nedělat vůbec

Pokud máte povinnost zpracovat roční hlášení, ale vůbec se vám do toho nechce, dělat ho skutečně nemusíte. Stačí se obrátit na specialisty na Rocnihlaseni.cz, kteří roční hlášení zpracují za vás a odešlou ho včas na ISPOP. Takto si nechává roční hlášení zpracovávat už nespočet živnostníků, firem i obcí. Jde o levnou službu, která je k dispozici každému, tak proč ji nevyužít. Ušetřený čas zajisté strávíte lepším způsobem. Více informací naleznete přímo na webu.