Kvasinková infekce v pochvě, kandidóza nebo vaginální mykóza, tři různé pojmy pro jednou stejnou zdravotní komplikaci, se kterou se ženy setkávají velmi často. Kvasinky se v našem organismu vyskytují běžně, pokud se však přemnoží, nastává problém.

Příznaky kvasinkové infekce

Kvasinková infekce se projevuje různými způsoby. Mezi nejčastější příznaky patří opakující se pocity svědění v intimní oblasti, výtok s nepříjemným zápachem a různým zbarvením, zarudnutí nebo toky intimních partií.

Jaké jsou příčiny kvasinkové infekce?

Jak již bylo výše zmíněno, jedná se o přemnožení kvasinek, které za normálních podmínek udržují správnou mikroflóru v některých částech našeho těla. Jakmile dojde k jejich přemnožení v určité oblasti, změní se zde pH, které podporuje jejich další množení. To podporuje také nezdravý životní styl, nadbytek cukru v organismu nebo snížená imunita. I psychická pohoda či nepohoda může být jednou z příčin výskytu kandidózy. Na psychiku má vliv, kromě jiného, také ženský hormon estrogen, jehož hladina v průběhu života kolísá.

Kvasinková infekce se však může objevit i jako důsledek užívání antikoncepce, hormonální terapie nebo antibiotik.

Prevence

Především je potřeba dodržovat správnou životosprávu a zdravý životní styl, do něhož náleží také vhodný jídelníček. V něm by se nemělo objevovat bílé pečivo, alkohol a potraviny s vysokým obsahem cukrů. Velmi důležitý je i pravidelný pohyb. I oblečení hraje při prevenci důležitou roli. Spodní prádlo by mělo být vyrobeno z materiálů prodyšných. Oblečení obecně by pak nemělo být hodně upnuté.

Také intimní hygiena patří do oblasti prevence. Jedná se především o vhodné hygienické přípravky. Ty nabízí společnost Gynella. Vybrat si můžete jak přípravky vhodné pro prevenci, tak i takové, které pomáhají v případě, že se u vás vaginální mykóza objeví.