Než začneme s tímto článkem, měli byste vědět, že v posledních dvaceti letech začali všichni výrobci automobilů vybavovat své modely pneumatikami s hodnocením vysoké rychlosti.

To byla odpověď na vládní tlak na bezpečnost pneumatik a zlepšení požadavků na manipulaci s nejnovějšími vozidly, což vedlo ke změnám v řízení, ke změnám závěsných systémů apod. V rámci bezpečnosti, nyní dokonce i rodinné sedany a další ekonomické vozy přicházejí z továren již s vysoce výkonnými pneumatikami.

Asi jste si všimli, že pneumatiky jsou stále větší a větší. Uveďme si příklad – Chevy Cavalier se od konce osmdesátých, až po devadesátá léta, honosil 13″ pneumatikami (P185 / 80R13). Rebadged, v zásadě podobný vůz v roce 2006 nosil 15″ pneumatiky v základním modelu s upgrady na 16-, 17- a 18- palcové pneumatiky (215 / 45ZR18 93W).

Co znamenají všechna ta písmena S, T, H, V, W a Y??? Proč jsou nutné k pochopení rychlostní kategorie pneumatik?

Měli byste vědět, že rychlostní systém, který se dnes používá, se vyvinul z ratingového systému, používaného v Evropě, a to aby byl zajištěn bezpečný výkon pneumatik v určitých rychlostech jízdy. Testy pneumatik pak ukázaly maximální možné rychlosti vozidel.

Zde je seznam akceptovaných rychlostí pneumatik, které neohrožují život pasažérů, které neohrožují stav pneumatiky…

Než vám však ukážeme citlivost pneumatik, měli byste vědět, že tento test má na svědomí laboratoř, která poskytuje regulované podmínky, za nichž se měří řádně nahuštěné pneumatiky na bubnu o velkém průměru po dobu deseti minut, a to ve stále vyšších a vyšších rychlostech.

Tak například, pneumatika s V označením, může být poháněna až 149 mílemi za hodinu, poté se naprosto opotřebuje. Zde je seznam nejčastějších hodnocení rychlostních pneumatik…

  • S – 112
  • V – 149
  • T – 118
  • W – 168
  • H – 130
  • Y – 186

… přičemž nejvyšší stupeň je v současně době Y se svou výší 186 mil/h.

 

Poznámka: méně často jsou k vidění stupně Q 99 mph a R 106 mph-. ty jsou použity u některých lehkých nákladních pneumatik. Hodnocení W nahrazuje to, co bylo Z, což bylo ve své době něco nad 149, nyní 168 mph. Čili v případě, že se Z stále používá, musí být ve spojení s W.

Pokud si tedy chcete obstarat pneumatiku, která je schopná odolat vyšší rychlosti, než je standardní, používá se k její výrobě silnější, a tak odolnější materiál vysoké pevnosti, včetně ocelového kordu, kevlaru, karbonu a dalších součástí, které mají zároveň za následek bezpečný stupeň brzdění. Tyto informace nelze podceňovat…