Aby mohl náš organismus fungovat tak, jak má, potřebuje pro svoji činnost dostatek energie, kterou získá především z potravy. Základní pravidlo je vyrovnanost příjmu a výdeje energie. Pokud je příjem vyšší, než výdej, mohla by nám hrozit celá řada zdravotních obtíží, mezi něž patří i obezita. Chcete vědět, jak jste na to momentálně vy? Pomůže vám to zjistit BMI kalkulačka, kterou můžete využít i online. Postačí do ní zadat potřebné údaje a hned víte, jak to s vámi vypadá. Každá potravina má své kalorické hodnoty, které ukazují, zda a jakým způsobem je méně či více energeticky vydatná. Nyní si možná povzdechnete, že to bude asi práce hlídat kalorie a že na takové počty nemáte vůbec čas. Opak je však pravdou, pokud využijete kalorické tabulky, bude to pro vás hračka. Kromě toho, jste – li majitelem chytrého telefonu, můžete využít některou z šikovných aplikací, která váš energetický příjem ohlídá.

Co jsou kalorické tabulky a jak vám pomohou?

Pokud si chcete vypočítat denní energetický příjem, berte v úvahu vaše pohlaví, věk, vzrůst a aktuální zdravotní stav. Nezanedbatelnou roli hraje i zaměstnání a případná fyzická zátěž. Podle toho si pak můžete sestavit zdravý jídelníček, s nímž vám právě kalorické tabulky pomohou. Naleznete v nich seznam nejběžněji používaných potravin u nichž je uvedená jejich energetická hodnota a většinou i informace o vitamínech, minerálech, bílkovinách, sacharidech a tucích, které jednotlivé druhy potravin obsahují. Díky tomu si budete moci sestavit svůj vyvážený jídelníček, který bude odpovídat vašim potřebám.

Jestliže si nejste jisti správným sestavením jídelníčku, který bude vhodný právě pro vás, obraťte se na odborníky, mezi něž patří i portál pestryjidelnicek.cz. Nejen, že zde naleznete celo řadu zajímavých informací a zdravé recepty, ale díky registraci, která je velmi snadná, vám odborníci sestaví a zašlou jídelníček vám přímo na míru.